Świetlica

Na poddaszu naszego budynku znajduje się świetlica szkolna, w której uczniowie spędzają czas rano, przed rozpoczęciem lekcji – od godz. 7.30, oraz po ich zakończeniu, do godz. 17.00.

Nasza świetlica to miejsce gdzie codziennie bardzo dużo się dzieje. Stąd rano wyruszamy do klas, a popołudniami na kółka. Tutaj bawimy się i odpoczywamy. Mając do dyspozycji sprzęt sportowy, kącik czytelniczy, zapas gier, materiały plastyczne i zabawki wyczarowujemy tu swoje Małe Światy.

Każdego dnia popołudniami mamy możliwość realizowania się  artystycznie, sportowo lub kulinarnie.

Na zajęciach plastycznych tworzymy prace poznając takie techniki jak: origami płaskie i przestrzenne, kirigami, wiklina papierowa, decoupage, qilling, papieroplastyka, malowanie farbami witrażowymi. Wiedząc, że „ruch to zdrowie” śpieszymy na zajęcia sportowe, które odbywają się na boisku szkolnym, sali gimnastycznej lub w przyszkolnym lasku. Bierzemy wtedy udział w grach i zabawach ruchowych, korekcyjnych, przy muzyce, w rozgrywkach w piłkę nożną i zbijaka. A raz w tygodniu możemy uczestniczyć w zajęciach kulinarnych, na których kroimy, ugniatamy, mieszamy, doprawiamy i smakujemy, przyrządzając potrawy i desery ze zdrowych, naturalnych oraz sezonowych składników. Przy tym bazujemy na różnorodnych przepisach zasłyszanych od dzieci i nauczycieli lub przywiezionych z rożnych zakątków świata.

Oprócz tego poszerzamy swoją wiedzę z zakresu profilaktyki: rozmawiamy o zdrowym odżywianiu, bezpieczeństwie na drodze, wadach postawy i wzajemnych relacjach.

A po skończonych zajęciach, zmęczeni zabawą i grami, relaksujemy się przy słuchowiskach, a raz w miesiącu przy projekcjach filmów.

Przez cały rok podczas kolejnych miesięcy nauki realizujemy projekty tematyczne, wokół których koncentruje się praca naszej świetlicy. W tym czasie odbywają się dodatkowe konkurencje sportowe, plastyczne i tematyczne, liczne konkursy i zabawy związane z tematem przewodnim projektu. Każdego roku tradycyjnie organizujemy również szkolny turniej tenisa stołowego i rozgrywki w piłkarzyki, a także konkurs talentów „Artysiadło”.

Wczesną jesienią i w miesiącach wiosennych, gdy pogoda na to pozwala, świetlicę „przenosimy na zewnątrz”, korzystając z boiska i lasku. Gramy wówczas w piłkę nożną, siatkówkę plażową, frisbee, ringo i badmintona, bawimy się w baskucję i chowanego, tworzymy budowle z piasku, budzimy z zimowego snu huśtawki i sprzęt boiskowy. Tu możemy biegać, skakać i hałasować do woli. A dla chętnych uczniów, którzy nie boją się mniej sprzyjającej aury, została utworzona specjalna grupa „podwórkowców” wychodząca na świeże powietrze codziennie, bez względu na warunki atmosferyczne.

Pobyt w świetlicy, wspólne zabawy i zajęcia są okazją do spędzenia czasu razem, lepszego poznania się i umocnienia zawartych przyjaźni. Ale przede wszystkim w ciągu całego roku uczymy się otwartości, komunikacji, funkcjonowania w grupie, współpracy oraz rozwiązywania małych sporów i dużych konfliktów – umiejętności, które na pewno przydadzą się w przyszłości.